27April 2018

ZASADY PRAWIDŁOWEJ PIELĘGNACJI I KONSERWACJI MEBLI W TKANINACH OBICIOWYCH

Stosowanie i przestrzeganie poniższych wskazówek pozwoli przedłużyć żywotność mebli i zapewni satysfakcję z ich użytkowania.

1. Czyszczenie mebla zaleca się przeprowadzać raz w tygodniu, używając do tego celu miękkiej końcówki odkurzacza lub ręcznie za pomocą miękkiej szczotki. Jednocześnie, należy unikać nadmiernego tarcia oraz odkurzania na wysokim poziomie mocy, aby nie uszkodzić włókien tkaniny. Elementy mebla, które można ściągnąć doradza się delikatnie wytrzepać, najlepiej na świeżym powietrzu. Nie dopuszczaj do pozostawiania na powierzchni tkaniny brudu, kurzu oraz innych zanieczyszczeń - staraj się usuwać zabrudzenia od "ręki".

2. Pod wpływem ciężaru osoby siedzącej, a także naturalnej wilgoci (potu) i temperatury ciała, na siedzisku mebla może pojawić się odcisk. Jest to efekt podobny do prasowania, powstający na skutek przylgnięcia do siebie poszczególnych włókien tkaniny. Jest to typowe zjawisko związane z użytkowaniem tego typu tkanin, nie świadczące o obniżonej jakości materiau. Tkaniny, które na swojej powierzchni posiadają włos – szenil, welur, wymagają regularnego rozczesywania za pomocą miękkiej szczotki. Zabieg ten pozwoli uniknąć zjawiska ugniatania się włosa na powierzchni tkaniny, szczególnie w miejscach intensywnego użytkowania. Włos zachowa swoją sprężystość, a tkanina delikatny charakter.

3. Cieniowanie to efekt wizualny polegający na wrażeniu różnic w barwie poszczególnych części obicia, pojawiający się przy pewnych kątach padania światła, spowodowany przez jednokierunkowe ułożenie włókien. Efekt ten zaobserwować można przykładowo w kanapach narożnikowych: padające światło odbija się od tapicerki pod różnymi kątami, w zależności od położenia danych części mebla. Cieniowanie stanowi naturalną właściwość wszystkich welurów i szenili. W żadnym przypadku nie jest wadą technologiczną produktu ani nie świadczy o obniżonej jakości obicia.

4. W celu usunięcia tłustych i mokrych plamnależy użyć bibuły, a następnie czystej, wilgotnej i miękkiej gąbki, aby plama szybko się wchłonęła. W przeciwnym wypadku zabrudzenie może wniknąć w głąb włókien tkaniny, uniemożliwiając jej skuteczne wyczyszczenie. Następnie można przystąpić do odplamiania, stosując letnią wodę i neutralny środek czyszczący przeznaczony do prania ręcznego. Zabrudzoną powierzchnię należy czyścić delikatnymi, kolistymi ruchami w kierunku od zewnątrz do środka, unikając energicznego pocierania mokrego włosa. Po usunięciu plamy tkaninę należy pozostawić do osuszenia w temperaturze pokojowej. Jeżli to konieczne, czynność powtórzyć, poszerzając czyszczony obszar dookoła zaplamionego miejsca w celu zredukowania efektu kolistego środka.

5. Plamy z kawy lub herbaty należy natychmiast odsączyć za pomocą chłonnej ściereczki bawełnianej oraz usunąć zabrudzenia stałe, tj. fusy. Następnie należy postępować podobnie jak w przypadku tłustych plam.

6. Przed użyciem do czyszczenia mebla środkami chemicznymi należy sprawdzić jego działanie na niewidocznej części mebla – np. tył mebla. Jeśli nie zaobserwowano szkodliwej reakcji środka na obicie można go użyć do czyszczenia całego mebla. UWAGA - CAYA DESIGN nie poleca i nie promuje żadnego środka chemicznego do czyszczenia materiałów obiciowych.

7. Meble, które posiadają zdejmowany pokrowiec nie należy prać. Zgodnie z zaleceniami producentów tkanin nie należy używać wybielaczy, środków żrących ani zmiękczających, a także unikać prania pokrycia z innymi materiałami.

8. Meble tapicerowane zaleca się czyścić przez firmy specjalizujące się w czyszczeniu tapicerek.

9. Materiałów obiciowych nie należy prasować

10. Należy chronić powierzchnię mebla przed zwierzętami domowymi, które mogą spowodować bezpowrotne uszkodzenia struktury tkaniny lub skóry.

11. Używanie wełnianych narzut z włosem może przyczyni się do powstawania trudnych do usunięcia włóknistych „kulek”. Jest to zjawisko pillingu powstające w efekcie łączenia włókien narzuty z włóknami tkaniny obiciowej. 

12. Czyszczenie tkanin należy przeprowadzać zgodnie ze wskazówkami producenta tkaniny.