30April 2018

ZASADY PRAWIDŁOWEJ PIELĘGNACJI MEBLI W SKÓRACH NATURALNYCH

CHARAKTERYSTYKA SKÓR NATURALNYCH:

Prawdziwa skóra jest wyrobem naturalnym – oddycha, jest ciepła, posiada indywidualne cechy które zwiększają jej naturalny czar i piękno. W związku z tym, widoczne będą na niej ślady takie jak marki (brandy), blizny, linie wzrostu szyi, żyły, zadrapania, zmarszczki, błędy pigmentu, a także powierzchnie o różnej strukturze nawet w obrębie jednego błamu. Te charakterystyczne cechy w żadnym wypadku nie pomniejszają jej naturalnego piękna, a wręcz przeciwnie, są znakami których szukać powinien każdy kupujący, gdyż potwierdzają naturalną klasę skóry. Żyjące zwierzę jest odkryte i narażone na różne wpływy środowiska; naturalna skóra posiada właściwości charakterystyczne dla jej oryginalności – są nimi indywidualne cechy i ślady zgromadzone stopniowo przez lata. Nie można ich nazwać defektami i nie skracają one „życia” skóry – w rzeczywistości poprawiają jej wygląd i pozwalają odróżnić od imitacji skóry.

W miarę upływu czasu, podczas użytkowania skóra może ulec wytarciu – co jest normalne podczas eksploatacji, uwydatnia w ten sposób wytartą powierzchnię (odcień patyny). Przeciętnie, spośród co najmniej ośmiu błamów nawet dwa nie są identyczne. Głównie z powodów strukturalnych, barwniki i farby stosowane przy końcowym etapie produkcji skóry meblowej przenikają do skóry w różnym stopniu, dlatego też próba wykonania jednostajności w całej partii nie zawsze jest możliwa. Ponieważ każda skóra sama w sobie niepowtarzalna, wszelkie wzory próbki kolorów powinny być raczej traktowane jako przewodnik po ofercie, a nie idealne odwzorowanie tego co chcemy otrzymać.

DBAJ O SKÓRĘ NATURALNĄ

Naturalna skóra jest produkowana ze skór bydlęcych, dlatego też musimy ją traktować (jako „raz żyjącą”) ze staranną uwagą, by zapewnić jej długowieczność. Podobnie jak ludzka skóra ma skłonność do usychania i pękania jeśli jest narażona na zbyt wysoką temperaturę. Dlatego też, należy unikać stawiania mebli skórzanych blisko kaloryferów albo ognia (kominka), unikać bezpośredniego światła słonecznego, jako że promienie słoneczne mają niewątpliwy wpływ na kolor mebla. Nie używać detergentów, nieodpowiednich środków do pielęgnacji (zwłaszcza wyprodukowanych na bazie alkoholu, benzyny i rozpuszczalników). Wywabiaczy plam (odplamiaczy) – mogą one trwale uszkodzić skórę.

W garbarni, gdzie skóra poddawana jest skomplikowanym procesom obróbki pozbawiana jest zdolności regeneracji. Dlatego podczas preparacji wykorzystywane są substancje nawilżające, których zadaniem jest nadanie skórze miękkości i elastyczności. Jednak podczas eksploatacji substancje te wyparowują pozostawiając skórę bez ochrony przed szkodliwymi czynnikami takimi jak zmiany temperatury, wilgotności a przede wszystkim soli (zawartej np. w pocie ludzkim), które powodują przesychanie skóry prowadząc do jej stwardnienia i pękania. Dlatego tak ważne jest, aby „pomagać” skórze w jej regeneracji. Bardzo często mamy też w przypadku skóry doczynienia z uszkodzeniami. Wszelkiego rodzaju plamy, zadrapania, zarysowania, uszkodzenia spowodowane działaniem wody czy temperatury, w znacznym stopniu ograniczają długotrwałe użytkowanie skóry.

UWAGI DOTYCZĄCE PIELĘGNACJI SKÓRY NATURALNEJ:

Podstawowym sposobem dbałości o wyroby skórzane jest ich regularne odkurzanie, co wydatnie ogranicza kumulację zabrudzeń. Zalecane jest odkurzanie na sucho (najlepiej stosując ścierki przyciągające kurz). Aby skóra jak najdłużej zachowywała swoje właściwości powinna być okresowo poddawana zabiegom konserwującym. W zależności od intensywności użytkowania zabiegi takie powinno się stosować 2-3 razy w roku, nie należy jednak robić przerw dłuższych niż 6 miesięcy (maksymalna trwałość powłoki impregnującej).

Należy pamiętać, żeby powstałe podczas użytkowania intensywne zabrudzenia i plamy usuwać jak najszybciej:

- aby uniknąć ścierania się lica, delikatnie przecierać całość powierzchni wilgotną szmatką (uwaga: nie trzeć!).
- używać tylko letniej wody, gdyż wysoka temperatura może spowodować  trwałe uszkodzenia na licu skóry.
- nie namaczać! – może się zdarzyć, że woda odbarwi skórę.
- nie używać detergentów, środków chemicznych, zwłaszcza wyprodukowanych na bazie alkoholu, benzyny i rozpuszczalników
- pamiętać, że tłuszcz, olej, pot może rozpuścić barwnik tworząc odbarwienia.
- krem  do rąk przyczynia się do destrukcji apretury skóry (najczęściej w okolicach podłokietników gdzie zazwyczaj spoczywają dłonie, skóra może się odbarwić  bądź sprawiać wrażenie popękanej struktury)

Pamiętaj, by czytać bardzo uważnie wszelkie informacje podane na środkach przeznaczonych do pielęgnacji skór w celu sprawdzenia do jakiego rodzaju skóry jest on przeznaczony. Korzystanie z środków pielęgnująco - konserwujących odbywa się na własne ryzyko.

 

SKÓRY KTÓRE NIE PODLEGAJĄ REKLAMACJI:

- noszące ślady takie jak marki (brandy), blizny, linie wzrostu szyi, żyły, zadrapania, zmarszczki, skaleczenia, ukąszenia,
- błędy pigmentu, a także powierzchnie o różnej strukturze nawet w obrębie jednego błamu, faktura skóry jako  materiału naturalnego jest zróżnicowana, niepowtarzalna i jej drobne różnice nie są wadą wyrobu,
- wytarcie skóry – co jest normalne podczas eksploatacji,
- powstawanie fałd i zmarszczek w pokryciu jest zjawiskiem naturalnym,
- zapach skóry jako cecha występująca we wszystkich obiciach wykonanych ze skóry naturalnej

RODZAJE SKÓR I ICH CECHY:

MADRAS (Hermes, Citi) - to podstawowy, jednokolorowy, klasyczny gatunek skóry z całkowitą korektą lica o grubości 0,9-1,1mm. Oryginalne lico zastąpione jest wytłoczeniem o określonym rysie (w tym przypadku właśnie MADRAS). Skóry z korygowanym licem mają jednolitą powierzchnię.
ANTIQUE - to gatunek ny do skór korygowanych o grubości 0,9-1,1mm. Dodatkowo dzięki użyciu specjalnych farb posiada efekt nabłyszczenia i dwutonowości (dostępny różny efekt  postarzenia czyli antyku )
BYCAST - to dwoina pokryta cienką powłoką z poliuretanu (PU-laminowanie). Powłoka z PU powoduje, że artykuł jest odporny na wchłanianie płynów i dosyć łatwy w utrzymaniu. Dodatkowo ograniczony dostęp wilgoci nie zmiękcza jego lica i zapobiega przetarciom.  Gładka, błyszcząca, z drobną fakturą powierzchni.
MASSIVE DOLLARO, TOLEDO, MODA, MODENA - skóra należy do grupy skór o grubości 1,3 - 1,5 mm, co korzystnie wpływa jej walory jakościowe i użytkowe. Jest to skóra o licu korygowanym i tłoczeniem typu dolaro (dosyć duża ziarnistość).
VELE, EXTRA FEDERICA, TORNADO  - skóra z punktową korektą lica. Chwyt jest wyjątkowo miękki z wrażeniem lekkiego natłuszczenia. Skóra odkrywa  znaki i blizny dając dowód naturalnego pochodzenia tego rodzaju skór. Jej delikatny połysk dopełnia efektu luksusowej prezencji.
MODENA - skóra należy do skór częściowo korygowanych, dlatego posiada cechy świadczące o jej naturalności. Charakteryzuje się  lekkością w chwycie i łatwością w układaniu się na konstrukcji mebli. Ponadto posiada delikatny połysk wpływając tym samym  na jej szlachetny wygląd.

KENIA, MALAGA, NUBUK  – wyprawiona miękka skóra wykończona od strony lica po jego uprzednim oszlifowaniu polerującym. Jest ona najczęściej pochodzenia bydlęcego, cielęcego lub wieprzowego. Garbowana metodą chromową (w odróżnieniu od zamszu garbowanego metodą tłuszczową). Skóry te posiadają piękną strukturę oraz są przyjemne i ciepłe w dotyku. Z czasem ich faktura się wyciera, łatwo wchłania tłuszcz, jest podatna na zaplamienie i szybciej traci kolor. Grubość 1,2 - 1,5 mm.